גיור

 

 

"וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם" (דברים י')

רות המואביה

רות המואביה

"עמך עמי ואלוהיך אלוהי". מגילת רות, הילל  הזקן, הרמב"ם ומסורת ישראל לדורותיה מלמדים אותנו כי איש או אישה הבוחרים מרצונם ובלב שלם להצטרף לעם היהודי, חובה עלינו לקבלם, ללמדם, לחזקם ולאמצם. ההצטרפות לעם היהודי הנו תהליך עמוק, חשוב, מורכב ומשמעותי אשר בו נחשפים המועמדים לגיור ליהדות כדת ,כמסורת כתרבות וכעם, משתלבים ומוצאים בה את דרכם.

גיור רפורמי

גיור רפורמי הנו תהליך אשר בסיומו מתקבלים גברים ונשים המעוניינים בכך והבוחרים ביהדות כביתם הרוחני והתרבותי להצטרף לחיק העם היהודי. מדובר בתהליך מסודר הכולל תוכנית לימודים, השתייכות לקהילה, וקיום אורח חיים יהודי – לאו דווקא דתי – במסגרת חיי הפרט. בסיום התהליך, האורך במקרים רגילים כשנה, יש לעבור טבילה, מילה (לגברים שטרם נימולו) ולעבור בחינה בבית הדין של התנועה הרפורמית. לצד התוכנית המוקפדת והמסודרת, התנועה הרפורמית מאמינה במתן סבר פנים יפות ויחס מקבל ומזמין לגרי צדק. כמו כן התנועה הרפורמית מאמינה שגרים ובני זוגם זכאים לבחור באורח החיים היהודי המתאים להם. כפי שיהודים מלידה מקיימים אורח חיים שהוא דתי, מסורתי, חילוני או אחר, כך גם גרים רשאים לבחור לעצמם, מתוך ידיעה ותהלים בירור עצמי, איזה אורח חיים יהודי ירצו לאמץ לעצמם בתום התהליך. חשוב לציין כי גיור באמצעות בית הדין של התנועה הרפורמית מוכר על ידי משרד הפנים ובוגרי התהליך נרשמים במרשם האוכלוסין כיהודים. חשוב גם לדעת כי רק מי בעלי  אזרחות ישראלית או מעמד של תושבות קבע בישראל יכולים להתקבל לתהליך גיור במסגרת התנועה הרפורמית.

גיור מהיר / גיור זרע ישראל / גיור לחומרה

בשונה ממועמדים לגיור אשר הגיעו מדת ומתרבות שונה ואחרת, ישנם מקרים אשר בהם קיימת זיקה ברורה של המועמד לגיור לעם ישראל: מדובר במקרים אשר בהם אדם שהוא בחזרת "זרע ישראל" כלומר שאביו או אחד מהסבים והסבתות שלו יהודי, ואשר בדרך כלל חי כיהודי ו/או כישראלי, ומבחינת תרבותו ואורח חייו והשתייכותו הלאומית הקהילתית והמשפחתית הנו כיהודי לכל דבר ועניין. במקרים כאלה – ניתן על פי החלטות התנועה הרפורמית לערוך תהליך גיור מזורז הכולל מספר מצומצם יותר של פגישות הכנה, טבילה, מילה (במקרה הצורך) ועמידה בפני בית דין.

גיור לפני חתונה

רבים מהגרים והגרות אשר מצטרפים לעם היהודי עושים זאת כבחירה אישית מתוך מצב של קיום זוגיות עם בן או בת זוג יהודים. פעמים רבות עולה הרצון בגיור בתקופה שלפני החתונה ולקראת מיסוד הקשר ובניית הבית המשותף. חשוב לדעת כי רבנים רפורמים בישראל מורשים לחתן רק כאשר שני בני הזוג יהודים. במקרים שבהם אחד מבני הזוג אינו יהודי, ניתן לערוך גיור רפורמי המוכר גם על ידי משרד הפנים ובסיומו להתחתן בחתונה רפורמית. במקרים שאחד מבני הזוג הנו בקטגוריה של "זרע ישראל" ניתן לערוך גיור מהיר הכולל מספר פגישות הכנה ועמידה בפני דין של התנועה הרפורמית. בכל מקרה, כדאי לטפל בנושא הגיור זמן ניכר לפני תאריך החתונה ומומלץ לקבוע תאריך לחופה רק לאחר סיומו הוודאי של הליך הגיור.

התגובות סגורות